Tisk
Home Up

 

 

A-Zet
17. září 1940

Přes nejnepříznivější povětrnost nové údery na Anglii

Král Jiří při obhlídce následků bombardováníčt - Berlin 16. září. Vrchní velitelství branné moci oznamuje:

Dne 15. září a v noci na 16. září bylo za nejnepříznivějších poměrů povětrnostních pokračováno v odvetných náletech na Londýn. Bombardovací letci útočili na doky a přístavní objekty, zasáhli pumou těžkého kalibru plynárnu v Bromley, zapálili skladiště pohonných látek a docílili zásahy na nádraží a na průmyslové objekty, důležité pro válku. Ve Woolwichu a v jiných městských čtvrtích. Za těchto útoků byly svedeny prudké letecké boje. Také přístavní objekty v Doveru a Portladnu, kde bylo zapáleno skladiště pohonných látek, jakož i továrny na letadla v Southamptonu, byly bombardovány pumami.

Na pobřeží irském, jakož i na pobřeží skotském a na východním pobřeží anglickém se podařilo při útoku na několik konvojů potopiti dvě obchodní lodi, celkem 18.000 BRT, jednu loď zapáliti a jednu těžce poškoditi. Další obchodní loď o 8000 BRT byla v noci potopena v Lamanšském průlivu. Svazy bombardovacích letadel podnikly noční útoky na Liverpool a Birmingham. Také zde vznikly četné požáry. Celkové ztráty nepřitelovy činily včera 79 letadel. Svých vlastních letadel pohřešujeme 43.

 

Historická fakta: V jednom dni bitvy o Británii, 15. září 1940, ztratila německá Luftwaffe ve vzdušných soubojích jen nad Londýnem 56 letadel. Celkem hlásila britská strana 185 sestřelených německých strojů při 26 vlastních ztrátách. Vzhledem k neúspěchům německých letců Hitler 17. září odložil operaci "Seelöwe" - invazi do Velké Británie.

  nahoru